Where can I vote on election day?

Election day polling places open at 8am and close at 6pm sharp. I'll be interstate on election day.

Election day polling places in the electoral division of Mayo (SA)
[Download this data .csv]
Suburb Polling place Opening times Polling place accessibility
ADELAIDE Level 1, 144 North Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ALDGATE Aldgate Primary School
3 Fairview Rd
8am - 6pm Wheelchair accessible
ALDINGA BEACH Aldinga Beach R-7 School
58 Quinliven Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ALDINGA BEACH Aldinga Community Centre
7 Stewart Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
AMERICAN RIVER American River Community Hall
32 Ryberg Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ASHBOURNE Eastern Fleurieu School (Ashbourne Campus)
14 Ashbourne Rd West
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BIRDWOOD Birdwood Primary School
44 Shannon St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BLACKWOOD Blackwood Community Centre
4 Young St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BLACKWOOD Blackwood Hills Baptist Church
72 Coromandel Pde
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BRADBURY Longwood Institute
706 Longwood Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BRIDGEWATER Bridgewater Primary School
46 Morella Gr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
BRUKUNGA Brukunga Community Association
12 Pyrites Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CALLINGTON Callington Memorial Hall
9-13 Callington Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CHARLESTON Charleston Memorial Hall
1 Newman Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CHERRY GARDENS Cherry Gardens Memorial Hall
312 Cherry Gardens Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CLARENDON Clarendon Community Hall
82 Grants Gully Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
COROMANDEL VALLEY Coromandel Valley Primary School
339 Main Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CRAFERS Crafers Primary School
55 Piccadilly Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CUDLEE CREEK Cudlee Creek Soldiers Memorial Hall
4 Redden Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
CURRENCY CREEK Currency Creek Community Hall
2836 Alexandrina Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
DELAMERE St James Anglican Church
8495 Main South Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
ECHUNGA Echunga Primary School
802 Echunga Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
FLAGSTAFF HILL Craigburn Primary School
15 Murrays Hill Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
FORRESTON Forreston Memorial Hall
231 Forreston Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GOOLWA Goolwa Primary School
2 Gardiner St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GOOLWA Goolwa Uniting Church
1 Collingwood St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
GUMERACHA Gumeracha Town Hall
45 Albert St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
HAHNDORF St Paul's Lutheran Church
10 Mount Barker Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
HAWTHORNDENE Hawthorndene Primary School
28A Suffolk Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
HAYBOROUGH Encounter Lutheran College
64 Adelaide Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
HOUGHTON Houghton Uniting Church Hall
Horn St
8am - 6pm Not wheelchair accessible
KANGARILLA Kangarilla Primary School
33-35 McLaren Flat Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KERSBROOK Kersbrook Primary School
Bowden St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
KINGSCOTE Kangaroo Island Community Education (Kingscote Campus)
5 Centenary Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LANGHORNE CREEK Langhorne Creek Soldiers Memorial Hall
89 Bridge Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LENSWOOD Lenswood Primary School
1554 Lobethal Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LITTLEHAMPTON Littlehampton Primary School
16-30 Baker St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
LOBETHAL Lobethal Senior Citizens Hall
36 Main St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MACCLESFIELD Macclesfield Institute
33 Venables St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MAGILL Magill School
11 Adelaide St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MCLAREN FLAT McLaren Flat Community Club
49 Main Road
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MCLAREN VALE McLaren Vale Primary School
239-253 Caffrey St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MEADOWS Meadows Memorial Hall
11-13 Mawson Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MIDDLETON Middleton Pioneer Hall
1 Walker Pl
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MILANG Milang Institute
23 Coxe St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT BARKER Mount Barker High School
2 Wellington Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT BARKER St Mark's Lutheran School
37 Hampden Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT BARKER TAFE SA (Mount Barker Campus)
3-5 Dumas St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT COMPASS Mount Compass War Memorial Hall
4 Peters Tce
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MOUNT TORRENS Spring Head Lutheran School
280 Springhead Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MYLOR Mylor Primary School
220 Strathalbyn Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
MYPONGA Myponga Primary School
7 Hutchinson St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NAIRNE Nairne Primary School
5 Saleyard Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
NORTON SUMMIT Norton Summit Primary School
15 Crescent Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
OAKBANK Oakbank Area School
154 Onkaparinga Valley Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PARACOMBE Paracombe Hall
383 Paracombe Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PARNDANA Parndana Community Health Centre
12 Jubilee Ave
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PENNESHAW Kangaroo Island Community Education (Penneshaw Campus)
47 Howard Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PICCADILLY Piccadilly Community Hall
171 Piccadilly Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
PORT ELLIOT Port Elliot RSL
10 The Strand
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SECOND VALLEY Second Valley Soldiers Memorial Hall
140 Finniss Vale Dr
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SELLICKS BEACH Sellicks Community Hall
18 Riviera Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
STIRLING St Catherine's School
22 Ayers Hill Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
STIRLING Stirling East Primary School
51 Braeside Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
STRATHALBYN Strathalbyn Town Hall
11 High St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
SUMMERTOWN Summertown Uniting Church
1056 Greenhill Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
UPPER STURT Upper Sturt Primary School
118 Upper Sturt Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
URAIDLA Uraidla Primary School
17 Kidney St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
VICTOR HARBOR Encounter Centre
42 Armstrong Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
VICTOR HARBOR Recreation Centre
5 George Main Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WILLUNGA Willunga Show Hall
7 Main Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WOODCHESTER Richardson Hall
1372 Callington Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access
WOODSIDE Woodside Primary School
23 Moffett St
8am - 6pm Assisted wheelchair access
YANKALILLA Jubilee Hall
207 Main South Rd
8am - 6pm Assisted wheelchair access

Who are my candidates?

House of Representative candidates for the electoral division of Mayo (SA)
[Download this data .csv]
Ballot position Candidate name Party ballot name Occupation Contact details Qualification Checklist
1 DOWNER, Georgina Liberal Business Owner

Phone (work): 0487 010 691
Email: georgina.downer@sa.liberal.org.au

Candidate checklist and additional documentation

2 BOURNE, Anne The Greens Psychologist

Email: mayo@sa.greens.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

3 DOWLAND, Helen Animal Justice Party Retired

Email: hdowland@iinet.net.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

4 CANE, Michael United Australia Party Salesman

Mobile: 0429 976 573
Email: Mayo@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

5 GERHARDY, Saskia Australian Labor Party Environmental Educator

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001

Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Mobile: 0411 160 691
Email: mayo@alpsa.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

6 SHARKIE, Rebekha Centre Alliance Member of Parliament

Phone (work): 08 8398 5566
Email: Rebekha.Sharkie.MP@aph.gov.au

Candidate checklist and additional documentation

Senate candidates for SA
[Download this data .csv]
Ticket Group Ballot Position Candidate Name Party Ballot Name Occupation Contact Details Qualification Checklist
A The Great Australian Party 1 ALDRIDGE, Mark The Great Australian Party Manager

PO Box 1073
VIRGINIA SA 5120
Phone (work): 08 8284 7482
Mobile: 0403 379 500
Email: aldridgemark@bigpond.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

A The Great Australian Party 2 MATTHEWS, Gary The Great Australian Party Semi-retired

Mobile: 0487 301 601
Email: unitedhouse2019@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

B FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY 1 MANUEL, Peter FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY Primary Producer  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

B FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY 2 DWYER, Tim FRASER ANNING'S CONSERVATIVE NATIONAL PARTY Business Owner  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

C Centre Alliance 1 KAKOSCHKE-MOORE, Skye Centre Alliance Campaign Manager

Phone (work): 08 8545 0400
Email: skye.km@ca.org.au

Candidate checklist and additional documentation

C Centre Alliance 2 BOSSIE, Craig Centre Alliance Student

Mobile: 0410 604 876
Email: bossie3@senet.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

D Australian Democrats 1 BURROW, Tim Australian Democrats Consultant

Email: tim.burrow@australian-democrats.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

D Australian Democrats 2 CASTRIQUE, Andrew Australian Democrats Laboratory Technician

PO Box 176
NAIRNE SA 5252
Mobile: 0421 653 501
Email: andrew.castrique@australian-democrats.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

E Pauline Hanson's One Nation 1 GAME, Jennifer Pauline Hanson's One Nation Retired

PO Box 132
SEACLIFF PARK SA 5049
Phone (work): 13 0085 7466
Mobile: 0456 000 460
Email: jennifer.game@onenation.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

E Pauline Hanson's One Nation 2 ILLIES, Emma Pauline Hanson's One Nation Social Media Marketer

PO Box 132
SEACLIFF PARK SA 5049
Phone (work): 13 0085 7466
Email: candidates@onenationhq.com.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

F Citizens Electoral Council 1 ALLWOOD, Sean Citizens Electoral Council Chiropractor

Mobile: 0438 125 510
Email: cecsenate.sa@cecaust.com.au

Candidate checklist and additional documentation

F Citizens Electoral Council 2 SIEBERT, Paul Graham Citizens Electoral Council Truck Driver/Farm Labourer

PO Box 255
LOCK SA 5633
Email: paulsiebert13@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 1 RUSTON, Anne Liberal Senator

PO Box 1671
RENMARK SA 5341
Phone (work): 08 8586 6600
Email: senator.ruston@aph.gov.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 2 FAWCETT, David Liberal Senator

Phone (work): 08 8205 1040
Email: senator.fawcett@aph.gov.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

G Liberal 3 ANTIC, Alex Liberal Solicitor  

Candidate checklist and additional documentation

G Liberal 4 GICHUHI, Lucy Liberal Senator

Phone (work): 08 8205 1050

Candidate checklist and additional documentation

H Sustainable Australia 1 DAVIES, Graham Sustainable Australia Engineer

PO Box 575
CROWS NEST PRIVATE BOXES NSW 1585
Mobile: 0477 427 596
Email: vote1@sustainableaustralia.org.au

Candidate checklist and additional documentation

H Sustainable Australia 2 COLEMAN, Robyn Sustainable Australia Business Analyst/Project Manager

PO Box 575
CROWS NEST PRIVATE BOXES NSW 1585
Mobile: 0477 427 596
Email: vote1@sustainableaustralia.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

I Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party 1 ADAMS, Angela Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party Home Maker

Email: lil_grasshopper84@hotmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

I Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party 2 IVERSEN, Matthew Help End Marijuana Prohibition (HEMP) Party Arts Worker  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 1 HANSON-YOUNG, Sarah The Greens Senator For South Australia  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 2 SUMNER, Major Moogy The Greens Cultural Advisor

239 Wright St
ADELAIDE SA 5000
Phone (work): 08 8212 4888

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 3 ROZITISOLDS, Gwydion The Greens Unemployed  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

J The Greens 4 SETO, Robyn The Greens Doctor  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 1 REES, Kristian United Australia Party Projects Manager

Mobile: 0438 309 301
Email: kristian.rees@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 2 KOVACS, Kerry United Australia Party Barrister

Mobile: 0427 014 265
Email: kerry.kovacs@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

K United Australia Party 3 HOSKIN, Sharon Lee United Australia Party Secretary

Mobile: 0438 320 265
Email: sharon.hoskin@unitedaustraliaparty.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

L Australian Conservatives 1 LAMBERT, Rikki Australian Conservatives Chief Of Staff

Phone (work): 08 7089 5555
Mobile: 0407 176 632
Email: sa@conservatives.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

L Australian Conservatives 2 TEUSNER, Carl Australian Conservatives Farmer

Phone (work): 08 7089 5555
Email: sa@conservatives.org.au

Candidate checklist and additional documentation

M Shooters, Fishers and Farmers 1 HAHN, John Shooters, Fishers and Farmers Vigneron

PO Box 888
NURIOOTPA SA 5355
Mobile: 0438 804 277
Email: john.hahn@johnhahn.net

Candidate checklist (no additional documentation provided)

M Shooters, Fishers and Farmers 2 KIRK, Wayne Lawrence Shooters, Fishers and Farmers Dairy/Beef Farmer

Phone (home): 08 8554 5260 Phone (work): 08 8554 5260
Mobile: 0427 545 260
Email: sanvaway@bigpond.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

N Liberal Democrats 1 RANSLEY, Kimbra Louise Liberal Democrats Researcher  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

N Liberal Democrats 2 HUMBLE, Stephen Liberal Democrats Engineer

34 Magazine Dr
WALKLEY HEIGHTS SA 5098
Mobile: 0417 172 506
Email: stephenhumble@iinet.net.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

O Australian Labor Party 1 GALLACHER, Alex Australian Labor Party Senator

265 Churchill Rd
PROSPECT SA 5082
Phone (home): 08 8269 6022
Phone (work): 08 8269 6022
Email: senator.gallacher@aph.gov.au

Candidate checklist and additional documentation

O Australian Labor Party 2 SMITH, Marielle Australian Labor Party Not Employed

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Mobile: 0401 096 676
Email: marielle.smith@alpsa.org.au

Candidate checklist and additional documentation

O Australian Labor Party 3 GORE, Emily Australian Labor Party Policy Officer

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Mobile: 0402 626 720
Email: emily.gore@alpsa.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

O Australian Labor Party 4 HARRISON, Larissa Australian Labor Party Lawyer

GPO Box 35
ADELAIDE SA 5001
Phone (home): 08 8418 6700
Phone (work): 08 8418 6700
Email: info@sa.alp.org.au

Candidate checklist (no additional documentation provided)

P Animal Justice Party 1 PFEIFFER, Louise Animal Justice Party Consultant

PO Box 83
CRAFERS SA 5152
Phone (work): 08 7226 3803

Candidate checklist (no additional documentation provided)

P Animal Justice Party 2 DAVEY, Wendy Animal Justice Party Retired

Phone (home): 08 8381 5352 Phone (work): 08 8381 5352
Email: wendy.davey.ajp@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

UG 1 LESIW, Michael Independent Retired

33 Plymouth Ave
DEVON PARK SA 5008
Phone (work): 0415 585 509
Mobile: 0415 585 509
Email: mlesiw5859@gmail.com

Candidate checklist (no additional documentation provided)

UG 2 O'DONNELL, Brett Independent Storeperson

PO Box 1987
SOUTH PLYMPTON SA 5038
Email: independentagainstabuse@gmail.com

Candidate checklist and additional documentation

UG 3 COX, Henry Independent Farmer/Anthropologist  

Candidate checklist (no additional documentation provided)

Disclaimer: The AEC has no power under the Electoral Act to make any determination in relation to the qualification checklist in a person’s nomination, except as to whether the person has answered every mandatory question, and provided additional documentation where required. The candidate must be satisfied that the additional documents support their contentions in the Qualification Checklist and that they are qualified under the Constitution and the laws of the Commonwealth to be elected as a Senator or a member of the House of Representatives.

Updated: Today
Back to top