Step 4. Proposed report and objections to the proposed redistribution – Victorian federal redistribution

Updated: 7 May 2018

The Redistribution Committee’s proposed redistribution of federal electoral divisions in Victoria was released on Friday 6 April 2018.

Members of the public were invited to submit written objections to the proposed redistribution between Friday 6 April 2018 and Friday 4 May 2018.

The 413 objections received by the Electoral Commission are provided in full below.

Objections
No. Submitted by Topics referred to Division referred to
OB1 Nathan Holmes Division names Cox
OB2 Remy Shergill Division names Batman
OB3 Liezl Dungca Division names Batman
OB4 David Broad Division boundaries Bendigo and Mallee
OB5 Ned O. Strange Division names Cox, Macnamara, Monash, Nicholls and Wannon
OB6 David Pittock Division names Macnamara
OB7 Colin Jevons Division names Cox
OB8 Roger Sanders Division names Cox
OB9 David Wright Division names Cox
OB10 Christopher Day Division boundaries Flinders and Monash
OB11 Alan Barron Division names Cox
OB12 Katherine Paterson Division names Monash
OB13 James Doyle Division names Cox
OB14 Dan Walding Division names Cox
OB15 Ian Radnell Division names Macnamara
OB16 Nerida Kirov Division boundaries Jagajaga and Menzies
OB17 Ronald John Cocks Division names Macnamara
OB18 Campbell Rhodes Division names Batman, Cox, Flinders, Gellibrand, Hotham, La Trobe, Monash, and Wills
OB19 Nicole Joan Jennings Division names Monash
OB20 Keith Canfield Division boundaries Cox and Wannon
OB21 Liam Mansbridge Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB22 Wayne and Judi McKail Division boundaries Ballarat, Bendigo and Mallee
OB23 John Bowman Division names Cox
OB24 Murray Ferguson Division names Monash
OB25 Jodie Emmett Division names Cox
OB26 Philip Edge Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB27 Sandra and Robert Francis Division names Cox, Fraser and Monash
OB28 John Pyke Division boundaries Higgins and Macnamara
OB29 Brian Park Division boundaries Ballarat, Bendigo and Mallee
OB30 John Tully Division boundaries Mallee
OB31 Dr Nick Economou Division names and division boundaries Cox, Fraser, Macnamara and Menzies
OB32 Elizabeth Gay Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB33 Joan Simms Division boundaries Indi
OB34 Susan Meyer Division names and division boundaries Corio and Cox
OB35 Kara Macleod Division boundaries Gellibrand and Lalor
OB36 John Jackson Division boundaries Ballarat, Bendigo and Mallee
OB37 Lauren Dickenson Division boundaries Gellibrand and Lalor
OB38 James R Judd Division boundaries Cox
OB39 Amanda Mitchell Division names Cox
OB40 Philip Bagley Division names Monash
OB41 Robert C Stone Division names and division boundaries Cox
OB42 Ange Kenos Division names Fraser
OB43 Glen Cosham Division names Monash and Macnamara
OB44 Rodney Scherer Division names Monash
OB45 Lorris Jones Division names Monash
OB46 Alex Grimes Division boundaries Casey, Jagajaga and Menzies
OB47 Peter and Hedy Kirkbride Division names Monash
OB48 Linda and Trevor Castle Division boundaries Jagajaga and Menzies
OB49 Greg Dixon Division boundaries Dunkley and Flinders
OB50 Shane W. Harris Division boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB51 Tilda Hum Division names Monash
OB52 Anne Shaw Division names and division boundaries Indi and Nicholls
OB53 Karen Large Division names Batman
OB54 Ken Walker Division boundaries Dunkley and Flinders
OB55 Anne Bray Division Names Cox, Macnamara, Monash and Nicholls
OB56 Prof. Brian Costar Division names Cox and Macnamara
OB57 Linda Cusworth Division names and division boundaries Corio and Cox
OB58 Serena O'Meley Division names Batman
OB59 Louvaine Bos Division boundaries Dunkley and Flinders
OB60 Carol Richardson Division names  Cox
OB61 The Maryborough District Advertiser Division boundaries Bendigo and Mallee
OB62 Maureen Grant Division names Macnamara
OB63 Peter McLoughlin Division names Cox and Nicholls
OB64 Edmund Carew Division names and division boundaries Cox, Corio, Higgins, Hotham, Macnamara, Mallee, Monash, Nicholls and Wannon
OB65 A Telford Division names and division boundaries Cox
OB66 Geoff Smith OAM Division names Cox
OB67 Dr Patrick Stokes Division names Batman and Monash
OB68 Martin Gordon Division names and division boundaries All Victorian divisions
OB69 Gary Division names Macnamara and Monash
OB70 Henryk Kay Division names Casey, Fraser, Gellibrand, Holt and Wannon
OB71 Nicholas Simic Division names Fraser
OB72 Deirdre Lampard Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB73 Peter Willcocks Division names Macnamara
OB74 Susan Shaab Division names Macnamara
OB75 Professor Joan McMeeken AM Division names Macnamara
OB76 Rose Iser Division boundaries Batman, Calwell, Maribyrnong, Melbourne and Wills
OB77 Edward O'Donohue MLC Division boundaries Dunkley
OB78 Andrew Bock Division names and division boundaries Indi and Nicholls
OB79 John Wilson Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB80 Richard King Division boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB81 Debra Chant Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB82 Dr Josephine Samuel-King Division names Macnamara
OB83 Gayle Margaret, Peter Ramon, Linda and Andrew Corcoran Division names Monash
OB84 Mark Division names Cox
OB85 Margaret Cooper PhD, OAM Division names Macnamara
OB86 Alan Thomas Division names Monash
OB87 Trent Wilson Division boundaries Goldstein, Higgins and Macnamara
OB88 John Fitzgibbon Division boundaries Bruce and Hotham
OB89 Barbara Watson Division names Macnamara
OB90 Ailsa Drent Division names Monash
OB91 Trevor Mildenhall Division names and division boundaries Cox
OB92 Jeff Waddell Division names and division boundaries All Victorian divisions
OB93 Rachel Faggetter Division names Cox
OB94 Wendy Madden Division boundaries Bendigo, Mallee and Wannon
OB95 Louise Howie Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB96 Gavin Mahoney Division names Fraser
OB97 Lachlan Schonfelder Dip FP Division names Cox
OB98 Polio Australia Inc Division names Macnamara
OB99 Tim Cobb Division names and division boundaries Cox
OB100 Glen Boyce Division names and division boundaries Cox and Corio
OB101 Adrian Schonfelder Division names and division boundaries Cox
OB102 James Stefanovic Division names and division boundaries Cox
OB103 Jillian Shelton Division boundaries Monash
OB104 James D Wilson Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB105 Veronica Levay Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB106 Lorelle Sunderland Division names and division boundaries Cox
OB107 Spiro Pastras Division boundaries Calwell and McEwen
OB108 Merran Samuel Division names Macnamara
OB109 Kevin and Jenny Blake Division boundaries Cox and Wannon
OB110 Frances Henke Division names Macnamara
OB111 Golden Plains Rural Women's Network Division boundaries Ballarat, Corio, Cox and Wannon
OB112 Alex Weatherhead Division names Batman
OB113 Tom Fetherston Division names and division boundaries Cox
OB114 Lucian Green Division names and division boundaries Cox
OB115 Adrian Grossi Division names and division boundaries Cox
OB116 Ken Calder Division boundaries Mallee
OB117 Warrnambool ALP Branch Division names Fraser and Wannon
OB118 Dr Mark Mulcair Division boundaries All Victorian electoral divisions
OB119 Darryl Young Division names Batman
OB120 Marilyn Russell Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB121 M Dale Division names Nicholls
OB122 Robyn Dickason Division boundaries Cox and Wannon
OB123 Malcolm Mackerras AO Division names Cox, Fraser, Macnamara, Monash and Nicholls
OB124 Monash City Council Division names Hotham and Monash
OB125 Ron and Anne Mason Division names Batman
OB126 Andy McClusky Division names Cox
OB127 Gunaikurnai Land and Waters Aboriginal Corporation, Bunurong Land Council and Bass Coast South Gippsland Reconciliation Group Division names Monash
OB128 Dr Sean Slavin Division names Cox
OB129 Brian Crook Division names and division boundaries Cox
OB130 Les Potts Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB131 Brenda Carew Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB132 Cr Tom Joseph Division boundaries Calwell and McEwen
OB133 Dr Chris Laming Division names Monash
OB134 Post Polio Victoria Inc. Division names Macnamara
OB135 Mae Adams Division names Monash
OB136 Megan Stoyles Division names and division boundaries Cox
OB137 Peter Forster Division names Cox
OB138 Diffraction Technology Division boundaries Dunkley
OB139 Elizabeth Ann Buckingham Division names Monash
OB140 Adrian Scarrott Division names and division boundaries Cox
OB141 Julie Beattie Division names and division boundaries Cox
OB142 Janice M Jessen Division names and division boundaries Cox
OB143 David Langsam Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB144 Greg Slater Division boundaries Cox and Wannon
OB145 Keith Armistead Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB146 Maxine Armistead Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB147 Meg Renfrey Division names Monash
OB148 Erin Eades Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB149 Brendan Fahrner Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB150 Jennifer Gallivan Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB151 Sean McGuane Division boundaries Cox and Wannon
OB152 Jim Tutt Division names and division boundaries Cox
OB153 Doris Hansen Division names Cox
OB154 Lynne Richardson Division boundaries
OB155 Chris Crawford Division boundaries Cox and Wannon
OB156 Adam Gaylard Division names and division boundaries Cox
OB157 Knox City Council Division boundaries Aston, Bruce and Casey
OB158 Lynda McCarthy Division names and division boundaries Cox
OB159 Barwon Heads Association Division names and division boundaries Cox
OB160 CMTP Division boundaries Cox
OB161 Clare Russell Division names and division boundaries Ballarat, Corio , Cox and Wannon
OB162 Eric Mainard Division names Monash
OB163 Dr Dawn Peel OAM Division boundaries Cox and Wannon
OB164 St Mary's Catholic Parish Division boundaries Cox
OB165 Shirley Widdows Division names and division boundaries Cox
OB0166 Brian Greer Division names Monash
OB0167 M.L. Courtney & E.P. Courtney Division boundaries Ballarat, Bendigo and Mallee
OB168 Elizabeth Scarrott Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB169 Neil L Longmore Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB170 Mernda & District Residents Association (MADRA) Division boundaries McEwen and Scullin
OB171 Dr Debra Manning Division names Monash
OB172 Nathaniel McKerrow Division boundaries Bruce, Hotham and Isaacs
OB173 Anne McKinlay Division boundaries Dunkley and Flinders
OB174 Colac & District Chamber of Commerce & Industry Division boundaries Colac and Wannon
OB175 Natalie Alchin Division boundaries Lalor
OB176 Kerrie Stubbings Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB177 Angie M Cooper Division boundaries Cox and Wannon
OB178 John Frost Division boundaries Lalor and Gellibrand
OB179 Cr Geoff Ellis Division names and other Batman, Fraser and Monash
OB180 Timothy Knapp Division names Macnamara
OB181 Rishi Narayanan Division boundaries Gellibrand and Lalor
OB182 Walker Panels Pty Ltd Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB183 Becky Division boundaries Gellibrand and Lalor
OB184 Marie James Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB185 Avtar Singh Division boundaries Calwell and McEwen
OB186 Rex and Dolores Murrell and family Division boundaries Cox and Wannon
OB0187 Anne Doran Division boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB188 Bernadette Tait Division names and division boundaries Cox and  Wannon
OB189 Bernadine Kelly Division boundaries Indi
OB190 Tony Hooper Division boundaries Corio, Gellibrand, Lalor and Maribyrnong
OB191 Ian Onley Division names Monash
OB192 Jennifer Brown Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB193 J Schultz Other Mallee
OB194 Rick Mckinley, Jeanette Mckinley and Brian Mckinley Division names Batman
OB195 Phillip Island Medical and Health Action Group Inc. Division boundaries Flinders and Monash
OB196 Karyn Fitzell Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB197 Ian Smith Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB198 Anwar Division boundaries Calwell and McEwen
OB199 Alexandra Park Project Division boundaries Dunkley and Flinders
OB200 Helen Paatsch OAM Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB201 Adrian D'Ambra Division boundaries Hotham and Isaacs
OB202 ALP Belmont Branch Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB203 Ellen D'Ambra Division boundaries Hotham and Isaacs
OB204 Parvathy Division boundaries Gellibrand and Lalor
OB205 Deb Fribbins Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB206 Erin Heer B Pharm MPS Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB207 Anthony McDonald Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB208 Kevin Cooper Division boundaries Calwell and McEwen
OB209 Margaret Rolfe Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB210 ACE Radio Network Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB211 Vince Albanese Division boundaries Corio and Cox
OB212 Domenica Albanese Division boundaries Colac and Cox
OB213 The Nationals, Stawell Branch Division boundaries and other Mallee and  Wannon
OB214 Graham Deahl Division boundaries Corio and Cox
OB215 Patricia J Crosbie Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB216 Robert G Charles OAM RFD Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB217 Casey Coastal Villages Division boundaries Flinders and Holt
OB218 Rosalind Stansmore Division names Cox
OB219 Viki Sinclair Division names Monash
OB220 Polio Network Victoria Division names Macnamara
OB221 Pauline Moore Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB222 Central Goldfields Shire Council Division boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB223 Peter Gavin Division boundaries Calwell, Gorton, Jagajaga, McEwen and Scullin
OB224 Christine Wood Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB225 William Morris Division names and division boundaries Monash
OB226 Peter Baulch Division boundaries Dunkley and Flinders
OB227 Amy Duncan Division boundaries Bruce, Hotham and Isaacs
OB228 G21 - Geelong Region Alliance Division boundaries Cox
OB229 Andrew Gould Division boundaries Calwell and McEwen
OB230 Elaine Carbines Division names Cox
OB231 Yarra Ranges Council Division boundaries Aston, Casey and Deakin
OB232 Cr Len Cox Division boundaries Casey and Deakin
OB233 Lloyd Fletcher Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB234 Paul Longfield Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB235 Kel Egan Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB236 Loi Truong Division boundaries Bruce, Hotham and Isaacs
OB237 Vera Jokic Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB238 Sue Caldwell Division boundaries Ballarat, Bendigo and Mallee
OB239 Roger McDonnell Division names and division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB240 Robert Cavalieri Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB241 Marina Milankovic Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB242 Michael Delahunty Division names, division boundaries and other Cox
OB243 Gabrielle Blair Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB244 Warren Grzic Division names Cox, Fraser, Macnamara and Murray
OB245 Margaret Ferguson Division names Cox
OB246 Christopher J Harkin Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB247 Phil Piper Division names Monash
OB248 Michael Stewart Division boundaries Cox
OB249 Laura Summers Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB250 Stephen Coughlan Division boundaries Calwell, Gorton and McEwen
OB251 Craigieburn Residents' Association Division boundaries Calwell and McEwen
OB252 Rita M Winder Division names and division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB253 Marianne Sherry Division names Batman
OB254 Colac and Corangamite - Petition 18 Signatures Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB255 Baxter Residents and Traders Progress Action Committee Division boundaries Dunkley and Flinders
OB256 James Dawson Division names Batman
OB257 Sarah Stephenson Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB258 Port Melbourne Historical & Preservation Society Division names Macnamara
OB259 Maroondah City Council Division boundaries Casey and Deakin
OB260 Dr Paul Gallivan Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB261 Hayden Bros Pty Ltd Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB262 Elizabeth Ryan Division names Cox
OB263 IRD Investments Pty Ltd Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB264 Luke Ryan Family Trust Division boundaries Cox and Wannon
OB265 Spence Construction Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB266 Tully's Pty Ltd Division boundaries Dunkley and Flinders
OB267 Saluting Monash Council Division names Hotham and Monash
OB268 Mark Dal-Corobbo Division boundaries Calwell and Maribyrnong
OB269 Geraldene O'Connor Division boundaries Mallee and Wannon
OB270 Colin Fisher OAM Division boundaries Bruce, Dunkley, Flinders, Holt and Isaacs
OB271 Kristin Owen Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB272 Anne Egan Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB273 Bruce Hurley Division names Monash
OB274 Beeac Progress Association Inc. Division boundaries Cox
OB275 Breeder's Choice Woodshavings Division names and division boundaries Cox
OB276 St Mary's Parish Bairnsdale/Omeo petition Division names Monash
OB277 Bron Dahlstrom Division names Monash
OB278 Kevin Balaam Division boundaries Calwell and Scullin
OB279 Ivan Johnston Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB280 Marcia Lewis Division names Batman
OB281 Kenneth Maas Division boundaries Mallee and Wannon
OB282 Belmont Business Association Division boundaries Cox and Wannon
OB283 Mary E Moloney Division boundaries Cox and Wannon
OB284 M Creanor Division boundaries Mallee
OB285 Matt Armstrong Division boundaries Cox and Wannon
OB286 Michael Ritchie Division names and division boundaries Bruce, Chisholm, Corio, Cox, Dunkley, Flinders, Fraser, Gellibrand, Holt, Isaacs, Lalor, La Trobe, Mallee, Maribyrnong, McEwen, Mcnamara, Nicholls
OB287 Lynette Mason Division names and division boundaries Cox
OB288 Oxana Nichitina Division boundaries Dunkley and Flinders
OB289 Cr Keith Cook Division names McMillan
OB290 Blue Bay Cheese Division boundaries Dunkley and Flinders
OB291 Jo Wade Divisional boundaries Cox and Wannon
OB292 Connor Parker Divisional names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB293 Katherine Sheedy Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB294 Pyrenees Shire Council Division boundaries Cox, Mallee and Wannon
OB295 Sharyn Welsh Division boundaries Dunkley and Flinders
OB296 Sue Cook Division boundaries Dunkley and Flinders
OB297 Lisa and Mark Henry Division boundaries Dunkley and Flinders
OB298 Colin McLaren Divisional names and divisional boundaries Calwell, Cox, Fraser, Gellibrand, Gorton, Indi, Lalor, Maribyrnong, McEwen, Macnamara, Nicholls and Wills
OB299 Gowanbrae Residents Group Division boundaries Calwell and Wills
OB300 Kate Mowat Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB301 Garry Spry Divisional boundaries and division names Cox
OB302 Penny Analytis Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB303 Peter Angelico Division boundaries Dunkley and Isaccs
OB304 Johanne Trippas Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB305 Stella Hyde Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB306 Australian Greens Victoria Division names and division boundaries Batman, Cox, Fraser, Hotham, Macnamara, Maribyrnong, Melbourne, Monash, Nicholls, Wills
OB307 Christine King Division boundaries Cox and Wannon
OB308 Victorian Women's Trust Division names and other Whole of State
OB309 Alister Lui Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB310 Adam Bandt MP Divisional boundaries Fraser, Maribyrnong and Melbourne
OB311 Irrewarra Cricket Club Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB312 Darebin City Council Divisional names Batman
OB313 Tom Mullinar Divisional names Batman
OB314 Alex Stoneman Divisional boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB315 Dr David P Kelly Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB316 Leon Zembekis Divisional names Batman, Cox, Fraser and  Monash
OB317 Gavin Ryan Divisional boundaries Cox and Wannon
OB318 S. Creanor Divisional boundaries Mallee and Wannon
OB319 Mornington & District Historical Society Inc. Divisional boundaries Bruce, Dunkley, Flinders, Holt  and Monash
OB320 Dr Mykola Kulinich Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB321 University of Third Age, Mornington Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB322 Brad Stewart Divisional boundaries Calwell and McEwen
OB323 Mornington Peninsula Shire Council Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB324 Barry Fagg Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB325 Flemington Association Inc. Divisional boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB326 Boroondara Reconciliation Network Divisional names Batman
OB327 Michael Tucker, BBm, FIML, FAIPMM, MAICD Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB328 Ally Bui Divisional boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB329 Colac Otway Shire Council Divisional names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB330 Colac Football Netball Club Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB331 Wathaurong Aboriginal Co-operative Divisional names Cox
OB332 Australian Lamb (Colac) Pty Ltd Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB333 Paul Curtis Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB334 Trinity College Colac Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB335 David R.J. O'Brien Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB336 Don and Kerrie Anderson Divisional boundaries Cox and Wannon
OB337 Malcolm McLennan Divisional names Monash
OB338 Gillian Davenport Divisional boundaries Ballarat, Corio, Cox, Mallee  and Wannon
OB339 Matthew Parmenter Divisional boundaries Mallee and Wannon
OB340 John Lugg Divisional boundaries Cox and Wannon
OB341 Jodie Clarke Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB342 Heather McGowan Divisional boundaries Cox and Wannon
OB343 Reconciliation Victoria - 1 Divisional names Monash
OB344 Committee for Maryborough Divisional boundaries Ballarat, Bendigo, Cox, Gorton, McEwen, Mallee, Nicholls and Wannon
OB345 Janet I Evans Divisional names  and divisional boundaries Cox and Wannon
OB346 Mornington Little Athletics Centre Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB347 Katherine Webster Divisional names Monash
OB348 John Fitzgerald Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB349 Golden Plains Shire Council Divisional boundaries Ballarat, Cox, Mallee and Wannon
OB350 Rowville Football Club Inc. Divisional boundaries Aston and Bruce
OB351 Sam Inglis Divisional names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB352 Ged Kearney MP Divisional names Batman
OB353 Raymond and Andrea Langdon Divisional boundaries Cox and Wannon
OB354 Liberal Party of Australia (Victorian Division) Divisional names and divisional boundaries All Victorian electoral divisions
OB355 Jenny Tamblyn Divisional names Cox
OB356 Reconciliation Victoria - 2 Divisional names Batman
OB357 Cr Ron Nelson Divisional boundaries Corio and Cox
OB358 Andrew Gunter Divisional names and divisional boundaries Batman, Fraser, Gellibrand, Gorton, Jagajaga, McEwen, Maribyrnong, Melbourne, Scullin and Wills
OB359 Christine Nekrasov and Britt Lloyd-Doughty Divisional boundaries Dunkley and Flinders
OB360 Jayne and Daryl Collins Divisional names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB361 Chris Grummet Divisional names Monash
OB362 Anne Heath Mennell Divisional names Batman, Cox, Hotham, Macnamara, Monash and Nicholls
OB363 Maroondah Business Group Divisional boundaries Casey, Deakin and Menzies
OB364 Lee Hartman Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB365 David McGinness Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB366 David Waye Divisional boundaries Ballarat, Bendigo, Casey, Corio, Cox, Flinders, Fraser, Gorton, Lalor, La Trobe, McEwen and Murray
OB367 AKD Softwoods Group Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB368 Karen Cosson Divisional boundaries Maribyrnong and Melbounre
OB369 The Nationals Victoria Divisional names and divisional boundaries Ballarat, Bendigo, Corio, Cox,  Indi, McEwen,  Mallee, Nicholls and Wannon
OB370 Shelton Timber Treatment Co Pty Ltd Divisional boundaries Cox and Wannon
OB371 Australian Forest Products Association Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB372 Brett Whelan Divisional boundaries Aston, Casey, Chisholm, Deakin and Kooyong
OB373 Craig Wilson Divisional boundaries Bendigo, Mallee, McEwen and Wannon
OB374 WH Bennet and Sons Pty Ltd Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB375 Kilmour Investments Pty Ltd Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB376 Warrion Cricket Club Divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB377 Warrion Recreation Reserve Divisional names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB378 B. Gino Salvo - 1 Divisional boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee, Nicholls and Wannon
OB379 Cambodian Buddhist Association of Victoria, Inc Divisional boundaries Bruce, Hotham and Isaacs
OB380 B Gino Salvo - 2 Division boundaries Dunkley, Flinders, Holt and Issacs
OB381 John Ridgway Division boundaries Melbourne and Wills
OB382 Colac District Cricket Association (Junior Committee) Division names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB383 Mark Paech Division names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB384 Sarah Boasman Division names Monash
OB385 Colac District Cricket Association Division names and divisional boundaries Cox and Wannon
OB386 Bruce Holmes Division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB387 South Barwon Football and Netball Club Division names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB388 Fennell West Division names and divisional boundaries Corio, Cox and Wannon
OB389 John Sutherland Division names Cox
OB390 South Colac Football and Netball Club Division names and division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB391 Point Cook Action Group Division boundaries Lalor and Gellibrand
OB392 Miriam Spiess Division boundaries Lalor and Gellibrand
OB393 Brendon and Maureen Stahl Division boundaries Cox and Wannon
OB394 Beleura Junior Football Club Division boundaries Dunkley and Flinders
OB395 Dr Gabriella Pretto Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB396 Glenn Donahoo Division boundaries Cox, Ballarat, Bendigo, Mallee, Nicholls, Wannon,
OB397 Kerry Jennings Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB398 H. Broad, B. Henderson, G. Lovett, C. Meddows-Taylor, G. Murphy, P. Nixon Division boundaries Ballarat, Bendigo, Mallee and Wannon
OB399 Room to Move Division boundaries Dunkley and Flinders
OB400 John Dickie Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB401 John Hassell Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB402 Terry and Linda Fletcher Division names and division boundaries Corio, Cox and Wannon
OB403 Dr M E Calwell Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB404 Jill Falkiner Division names and division boundaries Cox and Wannon
OB405 Frankston Dolphins Football Netball Club Division boundaries Dunkley and Frankston
OB406 Andrew Marston Division boundaries Flinders and Monash
OB407 Walter and Jan Slow Division boundaries Cox and Wannon
OB408 Charles Richardson Division names and division boundaries Aston, Ballarat, Bruce, Casey, Chisholm, Deakin, Flinders, Higgins, Hotham, Jagajaga, La Trobe, Macnamara, Melbourne, Menzies, Monash and Wannon
OB409 SAI Home and Community Care Division boundaries Dunkley and Flinders
OB410 Rosie Spear Division boundaries Maribyrnong and Melbourne
OB411 Peter Falkiner Division boundaries Cox and Wannon
OB412 Australian Labor Party (Victorian Branch) Division names and division boundaries Batman, Bruce, Calwell, Cox, Chisholm, Fraser, Gellibrand, Gorton, Hotham, Higgins, Kooyong, Isaccs, Macnamara, Maribrynong, McEwen, Melbourne Ports, Monash, Nicholls, Scullin, Wannon and Wills
OB413 Sylvia Campbell Division boundaries Maribyrnong and Melbourne

The following objections were identified as submitted by individuals who were not residents of the Victoria at the time of lodgement:

  • OB5 – Ned O. Strange
  • OB13 – James Doyle
  • OB18 – Campbell Rhodes
  • OB28 – John Pyke
  • OB68 – Martin Gordon
  • OB244 – Warren Grzic
  • OB371 – Australian Forest Products Association

The views expressed in the material reproduced above are those of the individuals or organisations who lodged the objection, not the Victorian Redistribution Committee or the AEC.

Back to top