Step 4. Proposed report and objections to the proposed redistribution – South Australian federal redistribution

Updated: 14 May 2018

The Redistribution Committee’s proposed redistribution of federal electoral divisions in South Australia was released on Friday 13 April 2018.

Members of the public were invited to submit written objections to the proposed redistribution between Friday 13 April 2018 and Friday 11 May 2018.

The 321 objections received by the Electoral Commission are provided in full below.

Objections
No. Submitted by Topics referred to Division referred to
OB1 Ian Rohde OAM JP Division names Spence
OB2 Luka Rinaldi Division boundaries Adelaide, Boothby and Sturt
OB3 Domenic Barrett Division boundaries Barker, Grey, Mayo, Port Adelaide and Sturt
OB4 Angus Heaton Division boundaries Boothby and Kingston
OB5 Ray Ward Division boundaries Boothby and Kingston
OB6 Chris Bunting Division boundaries Boothby and Kingston
OB7 Brenton Page Division boundaries Boothby and Kingston
OB8 Matt Page Division boundaries Boothby and Kingston
OB9 Karen Albrechtsen Division boundaries Boothby and Kingston
OB10 Trevor Dunne Division boundaries Boothby and Kingston
OB11 Mark Halliday Division boundaries Boothby and Kingston
OB12 Mervyn and Patricia Roberts Division boundaries Boothby and Kingston
OB13 Paul Heinrich Division boundaries Boothby and Kingston
OB14 Barry Herbert Division boundaries Boothby and Kingston
OB15 Ted and Joy Baker Division boundaries Boothby and Kingston
OB16 Anthony Archer Division boundaries Boothby and Kingston
OB17 Kian Rafie Division boundaries Boothby and Kingston
OB18 Chris Sentance Division boundaries Boothby and Kingston
OB19 Donna Fey Division boundaries Boothby and Kingston
OB20 Vincent Siddins Division boundaries Boothby and Kingston
OB21 Leighton McDonald-Stuart Division boundaries Boothby and Kingston
OB22 Layla Wallace Division boundaries Boothby and Kingston
OB23 Graeme Armstrong Division boundaries Boothby and Kingston
OB24 Graham Smedley Division boundaries Boothby and Kingston
OB25 Dawn Smedley Division boundaries Boothby and Kingston
OB26 Simon Malcolm Division boundaries Boothby and Kingston
OB27 Marion Themeliotis Division boundaries Boothby and Kingston
OB28 Oliver Duckworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB29 Gregory Keep Division boundaries Boothby and Kingston
OB30 Dwight Andrews Division boundaries Boothby and Mayo
OB31 Mark Hayward Division boundaries Boothby and Kingston
OB32 Dylan Oliver Division boundaries Boothby and Kingston
OB33 Kyle Theodoroulakes Division boundaries Boothby and Kingston
OB34 Kate Hayward Division boundaries Boothby and Kingston
OB35 Mrs I Downes Division boundaries Boothby and Mayo
OB36 Matthew Lillis Division boundaries Boothby and Kingston
OB37 John Needham Division boundaries Boothby and Mayo
OB38 Emily Williams Division boundaries Boothby and Kingston
OB39 David Hawker Division boundaries Boothby and Mayo
OB40 Yassamin Rafie Division boundaries Boothby and Kingston
OB41 Adam Lane Division boundaries Boothby and Kingston
OB42 Jan Porter Division boundaries Boothby and Mayo
OB43 Darrell Wise Division boundaries Boothby and Kingston
OB44 Martin Family Division boundaries Boothby and Kingston
OB45 Chris Wise Division boundaries Boothby and Kingston
OB46 Tricia Kleinig Division boundaries Boothby and Kingston
OB47 Geoffrey Kelly Division boundaries Boothby and Kingston
OB48 Prudence Rudzinskas Division boundaries Boothby and Kingston
OB49 Bernard Green Division boundaries Boothby and Mayo
OB50 Ian Barter Division boundaries Boothby and Kingston
OB51 Eric Heapy Division boundaries Boothby and Kingston
OB52 Daniel Hughes Division boundaries Boothby and Kingston
OB53 Tom Moore Division boundaries Boothby and Kingston
OB54 Dean Compton Division boundaries Boothby and Mayo
OB55 Maureen Seixo Division boundaries Boothby and Kingston
OB56 Kevin Bowden Division boundaries Boothby and Mayo
OB57 William Gough Division boundaries Boothby and Kingston
OB58 Brian Nankivell Division boundaries Boothby and Kingston
OB59 Darren Simmons Division boundaries Boothby and Kingston
OB60 Joe Meuris OAM Division boundaries Boothby and Kingston
OB61 Des Till Division boundaries Boothby and Kingston
OB62 Adam Turner Division boundaries Boothby and Kingston
OB63 Raymond Feller Division boundaries Boothby and Kingston
OB64 Pamela Pahl Division boundaries Boothby and Kingston
OB65 Rick Hocking Division boundaries Boothby and Kingston
OB66 Dianne Roberton Division boundaries Boothby and Kingston
OB67 Andrea Vanzetta Division boundaries Boothby and Kingston
OB68 George Kozaderov Division boundaries Boothby and Kingston
OB69 Neville and Gillian Cunningham Division boundaries Boothby and Kingston
OB70 Malcolm and Barbara Uren Division boundaries Boothby and Kingston
OB71 Dianne Furness Division boundaries Boothby and Kingston
OB72 Darren Davis Division boundaries Boothby and Kingston
OB73 Leanne James Division boundaries Boothby and Kingston
OB74 Penny Slape Division boundaries Boothby and Kingston
OB75 Bill Dimou Division boundaries Boothby and Mayo
OB76 Jane Summers Division boundaries Boothby and Kingston
OB77 John Rugless Division boundaries Boothby and Mayo
OB78 N Jeffery Division boundaries Boothby and Kingston
OB79 Paul Drinkwater Division boundaries Boothby and Kingston
OB80 Geoff Eaton Division boundaries Boothby and Kingston
OB81 Jo Howitt-Smith Division boundaries Boothby and Mayo
OB82 Natalie Bunwoth Division boundaries Boothby and Kingston
OB83 Lori Mulhall Division boundaries Boothby and Mayo
OB84 Shannon James Division boundaries Boothby and Kingston
OB85 Geoffrey Simpson Division boundaries Boothby and Kingston
OB86 Michelle Styles Division boundaries Boothby and Kingston
OB87 Barbara Heaton Division boundaries Boothby and Kingston
OB88 Fiona Dimou Division boundaries Boothby and Mayo
OB89 Brad Milic Division boundaries Boothby and Mayo
OB90 John Cormack Division boundaries Boothby and Kingston
OB91 Marjorie Beard Division boundaries Boothby and Kingston
OB92 Phil Gardner Division boundaries Boothby and Kingston
OB93 Shane and Judy Curran Division boundaries Boothby and Kingston
OB94 Shelley Williams Division boundaries Boothby and Mayo
OB95 Melissa Squire Division boundaries Boothby and Mayo
OB96 Janine Eckermann Division boundaries Boothby and Mayo
OB97 Rebecca Gray Division boundaries Boothby and Mayo
OB98 Michelle Toone Division boundaries Boothby and Mayo
OB99 Mark Bowes Division boundaries Boothby and Mayo
OB100 Karlie Bowes Division boundaries Boothby and Mayo
OB101 Trish Francis Division boundaries Boothby and Mayo
OB102 John Alvaro Division boundaries Boothby and Kingston
OB103 Keith Rutherford Division boundaries Boothby and Mayo
OB104 Lou Dunn Division boundaries Boothby and Mayo
OB105 Norm Franke Division boundaries Boothby and Kingston
OB106 Matt Edwards Division boundaries Boothby and Mayo
OB107 Jane Crisp Division boundaries Boothby and Kingston
OB108 Margaret Cuthbertson Division boundaries Boothby and Mayo
OB109 Sam Duluk Division boundaries Boothby and Mayo
OB110 Andrew Martin Division boundaries Boothby and Mayo
OB111 Michelle Watson Division boundaries Boothby and Kingston
OB112 Gwenda James Division boundaries Boothby and Kingston
OB113 Beverley Clark Division boundaries Boothby and Kingston
OB114 Allyson Williams Division boundaries Boothby and Kingston
OB115 Joanne Tate Division boundaries Boothby and Kingston
OB116 John Jackson Division boundaries Boothby and Mayo
OB117 Maxine Fourmy Division boundaries Boothby and Mayo
OB118 Mel Ready Division boundaries Boothby and Kingston
OB119 Tracy Ready Division boundaries Boothby and Kingston
OB120 Pauline Johnston Division boundaries Boothby and Kingston
OB121 Chris Ware Division boundaries Boothby and Kingston
OB122 Melanie Hand Division boundaries Boothby and Kingston
OB123 Felicity Mcnish Division boundaries Boothby and Mayo
OB124 Paul Frisby Division boundaries Boothby and Kingston
OB125 Dorothy Widdas Division boundaries Boothby and Mayo
OB126 Christine Hocking Division boundaries Boothby and Kingston
OB127 Murray Fopp Division boundaries Boothby and Kingston
OB128 Frank Kleinig Division boundaries Boothby and Kingston
OB129 Margaret Barry Division boundaries Boothby and Mayo
OB130 Helen Laity Division boundaries Boothby and Kingston
OB131 Ian Howitt-Smith Division boundaries Boothby and Mayo
OB132 Rhonda Marshall Division boundaries Boothby and Kingston
OB133 Chris Stagg Division boundaries Boothby and Mayo
OB134 Mr Robert and Mrs Valda Stewart Division boundaries Boothby and Kingston
OB135 Yvonne Fourmy Division boundaries Boothby and Kingston
OB136 Jackie Nelson Division boundaries Boothby and Mayo
OB137 Helen Brettig Division boundaries Boothby and Kingston
OB138 Mary Proferes Division boundaries Boothby and Mayo
OB139 Kirsty Tippett Division boundaries Boothby and Mayo
OB140 Paul Gardner Division boundaries Boothby and Mayo
OB141 Kate Seinor Division boundaries Boothby and Mayo
OB142 Scott Simmons Division boundaries Boothby and Kingston
OB143 John Badger Division boundaries Boothby and Mayo
OB144 Jennifer Pearce Division boundaries Boothby and Mayo
OB145 Margaret Williams Division boundaries Boothby and Mayo
OB146 John Williams Division boundaries Boothby and Mayo
OB147 Melanie Pfeiler Division boundaries Boothby and Mayo
OB148 Campbell McKnight Division boundaries Boothby and Kingston
OB149 Karen van Gorp Division boundaries Boothby and Mayo
OB150 Kingsley Neumann Division boundaries Boothby and Mayo
OB151 Barbara Fradley and Edna Fradley Division boundaries Boothby and Kingston
OB152 Robert R Walker Division boundaries Boothby and Mayo
OB153 Heather Hargrave Division boundaries Boothby and Kingston
OB154 Roz Tucker Division boundaries Boothby and Kingston
OB155 Wil Tucker Division boundaries Boothby and Kingston
OB156 Cheryll Terpstra Division boundaries Boothby and Kingston
OB157 Helen Ronson Division boundaries Boothby and Mayo
OB158 Carol Redford Division boundaries Boothby and Mayo
OB159 Ross Duggan Division boundaries Boothby and Kingston
OB160 Susan Duggan Division boundaries Boothby and Kingston
OB161 Aaron Shearer Division boundaries Boothby and Kingston
OB162 Charles and Heather Young Division boundaries Boothby and Mayo
OB163 Emma Keam Division boundaries Boothby and Kingston
OB164 Mike Cooper Division boundaries Boothby and Kingston
OB165 Sue Coker Division boundaries Boothby and Kingston
OB166 Simon Hornsey Division boundaries Boothby and Kingston
OB167 Merilyn King Division boundaries Boothby and Kingston
OB168 Bianca Nancarrow Division boundaries Boothby and Kingston
OB169 Rachel Markovanovic Division boundaries Boothby and Kingston
OB170 Josh Byerlee Division boundaries Boothby and Kingston
OB171 Andrew Work Division boundaries Boothby and Kingston
OB172 Julie Jayne Division boundaries Boothby and Kingston
OB173 Brandon Williams Division boundaries Boothby and Kingston
OB174 Andrew Francis Division boundaries Boothby and Kingston
OB175 Lyndon Gordon Division boundaries Boothby and Kingston
OB176 Brian Whinfield Division boundaries Boothby and Kingston
OB177 Jitesh Jain Division boundaries Boothby and Kingston
OB178 Jeanette Sowerby Division boundaries Boothby and Kingston
OB179 Dr Peter Dawson Division boundaries Boothby and Kingston
OB180 David Rigg Division boundaries Boothby and Kingston
OB181 Janice Parker Division boundaries Boothby and Kingston
OB182 Sorina Reed Division boundaries Boothby and Kingston
OB183 Susannah Lock Division boundaries Boothby and Kingston
OB184 Electoral Reform Society of South Australia Division names Hindmarsh and Spence
OB185 Fiona Lu Division boundaries Boothby and Kingston
OB186 Min Lu Division boundaries Boothby and Kingston
OB187 Kay Cunningham Division boundaries Boothby and Kingston
OB188 Judith Ayles Division boundaries Boothby and Kingston
OB189 Brett Charlesworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB190 Abdulmajid Geyash Division boundaries Boothby and Kingston
OB191 Keith and Gail Eva Division boundaries Boothby and Kingston
OB192 William Raymond Pulford Division boundaries Boothby and Kingston
OB193 Sharon Charlesworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB194 R Macdonald Division boundaries Boothby and Kingston
OB195 Keith Charlesworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB196 Jade Charlesworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB197 Michael Wegener Division boundaries Boothby and Kingston
OB198 Simon Johnson Division boundaries Boothby and Kingston
OB199 Luke Strudwick Division boundaries Boothby and Kingston
OB200 Matt Size Division boundaries Boothby and Kingston
OB201 Linda Broadbent Division boundaries Boothby and Kingston
OB202 Peter Mcmaster Division boundaries Boothby and Kingston
OB203 Matthew Warren Division boundaries Boothby and Kingston
OB204 Ruth Duffy Division boundaries Boothby and Kingston
OB205 John Storer Division boundaries Boothby and Kingston
OB206 Yvonne Riddell Division boundaries Boothby and Kingston
OB207 Tania Buck Division boundaries Boothby and Kingston
OB208 Tim O'Malley Division boundaries Boothby and Kingston
OB209 Wade Stone Division boundaries Boothby and Kingston
OB210 Lisa Alexander Division boundaries Boothby and Mayo
OB211 Andrew Prentice Division boundaries Boothby and Mayo
OB212 Ian and Geraldine Langcake Division boundaries Boothby and Kingston
OB213 Robert Prest Division boundaries Boothby and Kingston
OB214 Saffron Ronson Division boundaries Boothby and Mayo
OB215 Don Aldridge Division boundaries Boothby and Kingston
OB216 Pamela Withers Division boundaries Boothby and Kingston
OB217 Sharon Smith Division boundaries Boothby and Kingston
OB218 Jo Hiscock Division boundaries Boothby and Kingston
OB219 Angela McGoran Division boundaries Boothby and Kingston
OB220 Andrew Shearer Division boundaries Boothby and Kingston
OB221 Colleen Doggett Division boundaries Boothby and Kingston
OB222 Bruce Norris Division boundaries Boothby and Kingston
OB223 Trent Elder Division boundaries Boothby and Kingston
OB224 Elleanor Randell Division boundaries Boothby and Kingston
OB225 Benjamin Mitchell Division boundaries Boothby and Kingston
OB226 Guy Tippett Division boundaries Boothby and Mayo
OB227 Russell Scutchings Division boundaries Boothby and Kingston
OB228 Craig Hornsey Division boundaries Boothby and Mayo
OB229 Brian and Diane Kearvell Division boundaries Boothby and Kingston
OB230 Melanie Minnie Division boundaries Boothby and Kingston
OB231 Samantha Aldridge Division boundaries Boothby and Kingston
OB232 Mark Stevens Division boundaries Boothby and Mayo
OB233 David Aitken Division boundaries Boothby and Kingston
OB234 Sandra Orme Division boundaries Boothby and Kingston
OB235 Yvonne Shinners Division boundaries Boothby and Kingston
OB236 Susan Branford Division boundaries Boothby and Kingston
OB237 Jacinda Rethus Division boundaries Boothby and Kingston
OB238 Anthony Wood Division boundaries Boothby and Kingston
OB239 Michelle Crisp Division boundaries Boothby and Kingston
OB240 Darren McSweeney Division names and division boundaries All South Australian electoral divisions
OB241 Chloe Meyers Division boundaries Boothby and Kingston
OB242 Russell Elsworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB243 Martin Cooper Division boundaries Boothby and Kingston
OB244 Patricia Whitelaw Division boundaries Boothby and Kingston
OB245 Pauline Dodd Division boundaries Boothby and Mayo
OB246 Julianne Harrington Division boundaries Boothby and Kingston
OB247 Michael Haslam Division boundaries Boothby and Kingston
OB248 Ashley Slattery Division boundaries Boothby and Kingston
OB249 Wendy Nankervis Division boundaries Boothby and Kingston
OB250 Patricia and George Oram Division boundaries Boothby and Kingston
OB251 Tarnya Hannam-Tasker Division boundaries Boothby and Kingston
OB252 Yvonne Peace Division boundaries Boothby and Kingston
OB253 Adrian Degenaro Division boundaries Boothby and Kingston
OB254 Dianne Bedson Division boundaries Boothby and Kingston
OB255 Richard Vear Division boundaries Boothby, Kingston and Mayo
OB256 Carole Edgeworth Division boundaries Boothby and Kingston
OB257 Kym Oxley Division boundaries Boothby and Kingston
OB258 Dr Genevieve Brideson Division boundaries Boothby and Kingston
OB259 Andrew Brideson Division boundaries Boothby and Kingston
OB260 Margaret Burton Division boundaries Boothby and Kingston
OB261 Ian Milne Division boundaries Boothby and Kingston
OB262 Fiona Mitchell Division boundaries Boothby and Kingston
OB263 Lesley Collett Division boundaries Boothby and Kingston
OB264 Dr Dorothy Turner Division boundaries Boothby and Kingston
OB265 Henrik Wallgren Division boundaries Boothby and Mayo
OB266 Bruce Sparrow Division boundaries Boothby and Kingston
OB267 Kathleen Sparrow Division boundaries Boothby and Kingston
OB268 Withdrawn
OB269 John Beal Division boundaries Boothby and Kingston
OB270 Jeanette Marshall Division boundaries Boothby and Kingston
OB271 Maryanne Mitchell Division boundaries Boothby and Kingston
OB272 Archbishop John Hepworth Division boundaries Boothby and Mayo
OB273 Gail Clark Division boundaries Boothby and Kingston
OB274 Gavin Clark Division boundaries Boothby and Kingston
OB275 David and Deborah Gillard Division boundaries Boothby and Kingston
OB276 Paul Davy Division boundaries Boothby and Kingston
OB277 Heather Jackson Division boundaries Boothby and Mayo
OB278 Darryl Pinch Division boundaries Boothby and Mayo
OB279 Raymond Mercure Division boundaries Boothby and Mayo
OB280 Jenni Pinch Division boundaries Boothby and Mayo
OB281 Denise Ahern Division boundaries Boothby and Kingston
OB282 Andy Partridge Division boundaries Boothby and Kingston
OB283 Matthew Pritchard Division boundaries Boothby and Kingston
OB284 Robyn Hudson Division boundaries Boothby
OB285 Dr Mark Mulcair Division boundaries All South Australian electoral divisions
OB286 Dale Otten Division boundaries Boothby and Mayo
OB287 Jeff Waddell Division names and division boundaries All South Australian electoral divisions
OB288 Matthew Runciman Division boundaries Boothby and Mayo
OB289 Alistair Atkinson Division boundaries Boothby and Kingston
OB290 Laura Parsons-Smedley Division boundaries Boothby and Kingston
OB291 Malcolm Balkwill Division boundaries Boothby and Kingston
OB292 Jennifer Balkwill and family Division boundaries Boothby and Kingston
OB293 Peter Grace Division boundaries Boothby and Kingston
OB294 Lorraine Mitchell Division boundaries Boothby and Kingston
OB295 Port of Adelaide Branch of the National Trust SA Division names Hindmarsh and Port Adelaide
OB296 Gary James Division boundaries Boothby and Kingston
OB297 Mrs H M Robertson Division boundaries Boothby
OB298 Craigburn Farm petition of 87 people Division boundaries Boothby and Mayo
OB299 Blake Watson Division boundaries Boothby and Mayo
OB300 Karin Harrison Division boundaries Boothby and Kingston
OB301 Kirrily Burton Division boundaries Boothby and Mayo
OB302 Pam McCann Division boundaries Boothby and Kingston
OB303 Sam Duluk MP Division boundaries Boothby and Mayo
OB304 Gayle Purdy Division boundaries Boothby and Kingston
OB305 Lee Walker Division boundaries Boothby and Mayo
OB306 Scott Balmer Division boundaries Boothby and Mayo
OB307 D Haywood Other
OB308 Stephen Patterson MP Division boundaries Boothby and Hindmarsh
OB309 Ella Gagolkina Division boundaries Boothby and Mayo
OB310 Laura Coppola Division boundaries Boothby and Hindmarsh
OB311 Roslyn Edwards Division boundaries Boothby and Mayo
OB312 Australian Labor Party (South Australian Branch) Division names and division boundaries All South Australian electoral divisions
OB313 Peter Bradshaw Division boundaries Boothby and Mayo
OB314 Steve Murray Division boundaries Boothby and Kingston
OB315 City of Port Adelaide Enfield Division names Port Adelaide
OB316 Rhonda Fielke Division boundaries Boothby and Kingston
OB317 Nicole Kinnear Division boundaries Boothby and Kingston
OB318 Liberal Party of Australia (SA Division) Division boundaries All South Australian electoral divisions
OB319 Darryl Parslow Division boundaries Boothby, Kingston and Mayo
OB320 Hon J N Andrew AO Division names Wakefield
OB321 Charles Richardson Division boundaries All South Australian electoral divisions

The following objections were identified as submitted by individuals who were not residents of Sout Australia at the time of lodgement:

  • OB240 – Darren McSweeney
  • OB285 – Dr Mark Mulcair
  • OB287 – Jeff Waddell
  • OB307 – D Haywood
  • OB321 – Charles Richardson

The views expressed in the material reproduced above are those of the individuals or organisation who lodged the objection not the South Australian Redistribution Committee or the AEC.

Back to top